Velký sál

Previous month Previous day Next day Next month
By Year By Month By Week Today Поиск Jump to month
Abel Selaocoe & Manchester Collective
qBcntIqY.jpeg
Úterý, 05. Listopad 2024, 20:00

Jihoafrický violoncellista s předním britským souborem soudobé hudby nabídne v české premiéře zážitek bez žánrových hranic.

Spojení jihoafrického virtuóza na violoncello a originálního anglického orchestru přináší unikátní průnik žánrů, který je typický i pro jejich samostatnou tvorbu a ve společných projektech se násobí.

Jestli někoho svým pohledem na hudební svět může Abel Selaocoe připomínat, je to Bobby McFerrin. Rozkročení mezi dokonalé provedení klasické hudby, jazz, world music a další žánry vytváří prostě Hudbu, u které není důležité pátrat po jejích zdrojích. Stačí se nechat unášet emocionálním zážitkem a strhnout jejím proudem. Dvaatřicetiletý umělec se narodil v Jižní Africe v hudební rodině, rodiče, starší bratr a první pedagogové rozpoznali mimořádný talent a jeho studium vedlo od víkendových kurzů v Sowetu přes konzervatoř v Johannesburgu až do Royal Northern College of Music v Manchesteru. Zde v roce 2018 získal svůj sólistický diplom a v Anglii se usadil natrvalo. Už dva roky předtím ale založil skupinu Chesaba, trio, které se v originálních úpravách věnuje africké hudbě.

To ale, jak bylo naznačeno, není ani zdaleka jediná aktivita Abela Selaocoe. Spolupracoval mimo jiné s perkusionistou Bernhardem Schimpelsbergerem, hráčem na koru Seckou Keitou nebo legendárním bubeníkem Famoudou Donem Moyem, bubeníkem Art Ensemble of Chicago. Vedle toho rozvíjel i kariéru na poli klasické hudby jak ve spolupráci s britskými orchestry, tak v sólových programech. Ty jsou typické vervní mistrovskou hrou na violoncello, zpěvem, ale například i využíváním těla jako perkusního nástroje.

Orchestr Manchester Collective se věnuje soudobé hudbě (přímo pro něj píší skladby například Edmund Finnis, Emily Hall, Hannah Peel a další), ale i crossoverovým a multimediálním projektům. Mezi ty nejpozoruhodnější a také na evropské scéně nejúspěšnější patří dva, ve kterých Manchester Collective spojil síly právě s Abelem Selaocoem. Sirocco, „velká hudební smršť, která oslavuje vřelost a rozmanitost kulturních tradic z celého světa“, obsahuje společné improvizace, úpravy lidových písní z Evropy i Afriky, ale i interpretaci Haydnových a Stravinského skladeb. Druhý projekt The Oracle je postaven i na Selaocoeově autorském vkladu, příspěvcích dalších soudobých skladatelů, ale třeba také na Vivaldiho díle.

Goout:zde
 
Červen 2024
P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fan & Tom, s.r.o.

Štěpánská 61
116 02  Praha 1


e-mail: info@lucpra.com

Plánek Velkého sálu - stání

Koncertní uspořádání

Plánek Velkého sálu - sezení

Koncertní uspořádání

Plánek Velkého sálu

Ples